Uroczyste otwarcie nowego budynku Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

8 października 2014 r. odbyła się uroczystość otwarcia nowego budynku warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych przy Wybrzeżu Kościuszkowskim 37/39. W wydarzeniu zwieńczającym budowę obiektu uczestniczyło wielu znamienitych gości, w tym m.in. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska.

Gospodarzem ceremonii był prof. Adam Myjak, Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W wydarzeniu uczestniczyli także przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, środowiska artystycznego i kulturalnego, urzędów państwowych i wojewódzkich, władz samorządowych Mazowsza i Warszawy, generalnego projektanta –  pracowni architektonicznej JEMS Architekci, generalnego wykonawcy robót – firmy DORBUD i inwestora zastępczego – firmy Project Management Intertecno.

Inwestycja o wartości ponad 54,4 mln złotych została zrealizowana w ramach projektu pn.: „Budowa nowego budynku oraz rozbudowa istniejącego budynku Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W nowym kompleksie budynków uczyć się będą studenci Wydziału Rzeźby, Wydziału Scenografii, Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną oraz Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki.

Uroczyste zawieszenie wiechy na nowym budynku warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych

10 czerwca 2013 roku odbyła się uroczystość zawieszenia wiechy na nowym gmachu Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przy Wybrzeżu Kościuszkowskim 37/39.

Gospodarzem ceremonii związanej z zakończeniem stanu surowego otwartego budynku był prof. Adam Myjak, Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W wydarzeniu uczestniczyło wielu znamienitych gości, w tym m.in.: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Bogdan Zdrojewski, przedstawiciele warszawskich uczelni artystycznych, Senatu Uczelni, Władzy Wdrażającej Programy Europejskie, generalnego projektanta generalnego wykonawcy prac oraz inwestora zastępczego.

Podczas uroczystości głos zabrali Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski oraz Rektor Akademii Sztuk Pięknych prof. Adam Myjak. Po wystąpieniach prelegentów staropolskim zwyczajem na nowym budynku Akademii Sztuk Pięknych zawisła symboliczna wiecha, uświetniając tym samym zakończenie prac konstrukcyjnych obiektu. Na zakończenie ceremonii wszyscy goście mieli możliwość zwiedzania inwestycji.

Aktualnie w nowym budynku przy Wybrzeżu Kościuszkowskim ruszają prace wykończeniowe, polegające na montażu płyt elewacyjnych, witryn okiennych oraz instalacji wewnętrznych. Równocześnie na ukończeniu są prace związane z rozbudową istniejącego budynku ASP. Realizacja inwestycji pozwoli na przyjęcie znacznie większej liczby studentów oraz poszerzenie oferty edukacyjnej uczelni.

Wmurowanie kamienia węgielnego pod nowym budynkiem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

26 czerwca 2012 roku prof. Ksawery Piwocki, Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie dokonał uroczystego wmurowania kamienia węgielnego pod realizowaną inwestycję przy Wybrzeżu Kościuszkowskim 37/39.
Podczas uroczystości podpisano także akt erekcyjny. Dokument został sygnowany przez Rektora prof. Ksawerego Piwockiego, pełniącego obowiązki gospodarza wydarzenia oraz prof. Adama Myjaka - Rektora Elekta, Bernarda Kasprzaka - Kanclerza Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Tomasza Tworka - Prezesa firmy Dorbud SA, generalnego wykonawcy inwestycji i Macieja Miłobędzkiego - Generalnego Projektanta z firmy JEMS Architekci Sp. z o.o. W ceremonii uczestniczyło także wielu dostojnych gości, przedstawiciele Senatu Uczelni, obecni byli m.in.: Dyrektor Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Wiktor Jędrzejec oraz Naczelnik Wydziału Wdrażania POIiŚ Władzy Wdrażającej Programy Europejskie, Anna Żabicka.
W kapsule czasu, poza podpisanym aktem erekcyjnym, znalazły się również egzemplarze aktualnej prasy, monety oraz zdjęcia terenu, na którym realizowana jest inwestycja.

Uroczyste otwarcie budowy

31 maja 2011 roku, prof. Ksawery Piwocki – Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie uroczyście zainicjował budowę nowego budynku uczelni, wbijając przysłowiową pierwszą łopatę przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 37/39. Wśród przybyłych znaleźli się przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Władzy Wdrażającej Programy Europejskie, autorzy projektu, goście z warszawskich instytucji kultury, przedstawiciele Senatu ASP, wykładowcy oraz dziennikarze.